تحریم، برخی مزارع سردآبی را تعطیل کرده بود

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی فارس با اشاره به اینکه واردات “تخم چشم‌زده” ماهی، برخی از مزارع تکثیر و تولید ماهی سردآبی را در فارس تعطیل کرده بود، گفت: اعمال تحریم‌های ظالمانه علیه کشورمان فرصتی ایجاد کرد که این مزارع با هدف تامین نیاز به تخم ماهی، فعال شود.

علی فلاحی خاطرنشان کرد: اکنون و با فعال شدن مزارع پرورش ماهیان سردآبی در استان فارس، علاوه بر تامین نیاز داخل به “بچه ماهی” امکان صادرات به سایر استان‌ها نیز برای فعالان این بخش قراهم شده است.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

به گزارش ایسنا به نقل از روابط عمومی سازمان جهاد کشاورزی استان فارس، او به نگهداری ۸۵۰۰ قطعه مولد قزل آلا تحت رژیم نوری در مرکز تکثیر ماهیان سردابی مهکان هم اشاره کرد و افزود : پیش بینی می‌شود بالغ بر ۱۵ میلیون تخم سبز در این مرکز استحصال شود.

فلاحی، به تکثیر خارج از فصل قزل آلای رنگین کمان با اهداف استفاده بهینه دو بار در سال از ظرفیت مراکز تکثیر استان، تامین تخم چشم زده و بچه ماهی مورد نیاز مزارع پرورش ماهیان سردآبی در خارج از فصل تکثیر اشاره و زمان تکثیر بچه ماهی در استان فارس را از اواخر مهرماه تا آخر بهمن ماه اعلام کرد.

او خاطرنشان کرد: با این اقدام امکان تکثیر و پرورش ماهی در طول سال به وجود می‌آید و بچه ماهی با وزن‌های مختلف در اختیار پرورش دهنده قرار می‌گیرد تا پرورش دهندگان بتوانند از تمام ظرفیت مزرعه خود استفاده کنند.

فلاحی بیان کرد: مرکز تکثیر ماهیان سردآبی مهکان با ظرفیت تولید هشت میلیون قطعه بچه ماهی و به مدیریت “آزاد رحیمی” در منطقه مهکان از توابع شهرستان سپیدان قرار دارد.

مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهاد کشاورزی فارس گفت: این استان با وجود ۹ مرکز تکثیر با ظرفیت اسمی ۳۶ میلیون قطعه و تولید رسمی بیش از ۴۰ میلیون قطعه بچه ماهی قزل آلا در سال ، از پیشگامان صنعت تکثیر ماهیان سردآبی در کشور به شمار می‌رود.

طراحی گرافیک مهدی محجوب