برنامه‌ریزی سازمان شیلات برای آبزی‌پروری خانگی

معاون وزير و رئيس سازمان شيلات كشور گفت: طرح مجتمع فوق متراكم تكثير و پرورش آبزيان در روستاي دو پيران بخش مركزي گتوند مي تواند يك الگوي موفقي براي استان و كشور باشد.

 به نقل از ايرنا، نبي اله خون ميرزائي روز پنجشنبه سوم مهرماه سال، در حاشيه آيين آغاز عمليات اجرايي نخستين و بزرگترين طرح مجتمع متراكم و فوق متراكم تكثير و پرورش آبزيان كشور در گتوند اظهارداشت: اين طرح يك زنجيره كامل توليد و پرورش آبزيان است كه به مدد نيروي انساني در استان خوزستان و سرمايه گذاران خوب آغاز شد.
وي ادامه داد: طرح مجتمع متراكم و فوق متراكم تكثير و پرورش آبزيان گتوند ضمن رعايت مسايل زيست محيطي و صرفه جويي در مصرف آب، زنجيره ارزش كاملي را دارد كه ارزش محصولات توليدي را به نهايت صرفه جويي مي رساند.
رئيس سازمان شيلات كشور گفت: اين طرح هم براي كشور و هم استان خوزستان مي تواند يك الگوي موفقي باشد و شيلات نيز متعهد شده است كه در زمينه انتقال دانش فني و تسهيلات مورد نياز طرح كمك كند.
دكترخون ميرزائي افزود: استان خوزستان در زمينه آبزي پروري ضمن كسب رتبه نخست آبزي پروري كشور، اين وضعيت توسعه يك وضعيت پايداري است و اين ميزان توليد ادامه دار خواهد بود.
وي ادامه داد: نيروي انساني دراستان خوزستان هم در مراكز تحقيقاتي و هم در بخش اجرا و بخصوص در سرمايه گذاران و نيروهاي بهره برداري كه هستند سرمايه انساني بي بديلي است كه اين موفقيت را براي استان خوزستان به دست آورده است.

دانلود کتابهای شیلات و آبزیان

برنامه ريزي شيلات كشور براي مشاغل خرد خانگي در زمينه آبزيان

رئيس سازمان شيلات ايران با بيان اينكه براي مشاغل خرد شهرستان، استان و كشور در زمينه آبزي پروري برنامه هاي خوبي طراحي شده است، گفت: اين طرح در سطح استان خوزستان به عنوان يكي از استان هاي پيشتاز در حال اجرا است و در زمينه مشاغل خرد هم به هر ميزاني كه تقاضا براي مشاغل خرد در سطح شهرستان باشد هم كمك هاي اعتباري و هم تسهيلاتي پرداخت مي شود تا به نتيجه برسيم.

دكترخون ميرزائي گفت: شهرستان گتوند شرايط اقليمي آب، خاك و توانمندي نيروي انساني برخوردار است و براي ما بيكار ماندن نسل جوان اين منطقه سخت است.

وي افزود: به عنوان بخش اجرا، اداره كل شيلات استان خوزستان و حوزه ترويج و تحقيقات سازمان جهاد كشاورزي آمادگي دارند يك بسته آموزشي براي جوانان جوياي كار با همكاري فني حرفه اي، آموزش و پرورش و ساير دستگاه ها ارائه و آموزش دهند و تسهيلات مورد نياز براي آبزي پروري را فراهم كنند.
رئيس سازمان شيلات كشور با بيان اينكه اين سازمان آمادگي ايجاداشتغال خرد در منازل را دارد، افزود: جوانان جوياي كار مي توانند در زمينه آبزي پروري در منازل با استفاده از انشعابات آب خانگي براي خودشان ايجاد اشتغال درآمد كسب كنند.
دكترخون ميرزائي در پايان گفت: در زمينه كلان نيز تاكيد شده از نيروهاي بومي در طرح مجتمع متراكم و فوق متراكم تكثير و پرورش آبزيان استفاده شود و تربيت و آموزش را كه به شيلات ارتباط دارد انجام مي دهيم.

به گزارش روابط عمومي سازمان شيلات، در آييني، روز پنجشنبه عمليات اجرايي نخستين و بزرگترين طرح مجتمع متراكم و فوق متراكم تكثير و پرورش آبزيان كشور با حضور استاندار خوزستان، رئيس سازمان شيلات كشور، فرماندار گتوند نماينده مردم شوشتر و گتوند در مجلس شوراي اسلامي و جمعي از مديران كل، مسئولان استاني و شهرستاني در روستاي دوپيران بخش مركزي گتوند آغاز شد.

شهرستان گتوند با برخورداري از رودخانه كارون، استخرها، كانال‌هاي آبياري كشاورزي، درياچه سدهاي تنظيمي گتوند و سد گتوندعليا از ظرفيت بالايي در زمينه آبزي پروري برخوردار است و ظرفيت تبديل شدن به يكي از قطب‌هاي شيلات استان خوزستان را دارد.

 

طراحی گرافیک مهدی محجوب